צור קשר
interiour

עיצוב קליניקה

Clinic-design

עיצוב פנים קליניקה – איך זה עובד?

החדשנות שבעיצוב והחיבור בין צבע וחומר לאמירה ופסיכולוגיה הגיעו גם לתחום עיצוב הקליניקות והמרפאות, כאשר בעזרת חשיבה מעמיקה וידע מתאים ניתן להביא לידי ביטוי אמירה עיצובית חדשנית שתעניק למטופלים תחושת נינוחות וביטחון בהגיעם למקום.

קליניקה רפואית היא מרחב טיפולי אליו מגיעים אנשים לטובת קבלת טיפול, בחלק מהמקרים מלווים בחששות, וראוי לאפשר להם מרחב רגוע וביתי על ידי שימוש בגוונים מחבקים ואביזרים קלילים, כל זאת על מנת לאפשר לכל מטופל "להתמסר" לטיפול באמצעות הענקת ביטחון מקצועי בשילוב נוחות פיזית. תכנון ועיצוב פנים עבור קליניקה מצריך התייחסות למספר אלמנטים מרכזיים בולטים בעלי השפעה ניכרת:

צבע: בתי החולים המסורתיים הנחילו שימוש בצבעי ירוק ולבן כצבעים מובילים במרחבים טיפוליים. מוזר, אבל עדיין ניתן למצוא כיום במרפאות של קופות החולים הגדולות כדוגמה מרפאות חדשות עם אותו מנעד גוונים "מסורתי" אלא שכיום באמצעות הבנה פסיכולוגית וכלים עיצובים מתקדמים ניתן להפיק הרבה יותר משילוב נכון של צבעים לצרכים עיצובים. בחירת הצבע עבור קליניקה או מרפאה אינו צריך להיות מנותק מחשיבה על האמירה, האנרגיות הרצויות והחוויה הטיפולית המיועדת במקום. בחירה של צבע ושילובו בקליניקה ובמרחבים טיפוליים יבואו לידי ביטוי הן בצבעי הקירות, הן בצבעי הריהוט והאביזרים המשלימים. לצבע ישנה יכולת יוצאת דופן להשפיע על חוויית המטופל, החל משלב ההמתנה וכלה בשלבי הטיפול בפועל. השימוש בצבע מחייב תכנון וידע מתאים בכל הנוגע לעיצוב קליניקות והתייחסות מתאימה להיבטים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים גם יחד.

חלוקת החלל: עיצוב קליניקה מתמקד בחלוקת החלל באופן נכון ומדויק על פי אופי הטיפולים המתבצעים במקום. בקליניקות רפואיות הכוללות בדיקות גופניות, חלל הבדיקה והטיפול יהיה מופרד מחלל הרישום, השיח והבירוקרטיה ויכלול מרחב פרטי עבור התארגנות למטופל, לצד ציוד מטפלים מקצועי ומרחב המאפשר נגישות של המטפל אל המטופל לצד זמינות הציוד הנלווה. בקליניקות ומרפאות המותאמות לטיפולי נפש, למרחב משמעות גדולה לתחושת הביטחון של המטופל והתכנון המוקדם יביא זאת בחשבון.

תאורה: לתאורה בקליניקה ובחדרי טיפולים ישנה חשיבות גדולה, הן פונקציונלית והן רגשית. ניצול של תאורה טבעית יספק תחושת טבעיות לצד משחקי אור וצל, בעוד שימוש בתאורה מתועשת ייעשה תוך הבנה מוקפדת של צרכי המטופלים ועבודת המטפל. ככלל, לא מומלץ לבחור באור ניאון לבן ובוהק לתאורת חדרי טיפולים ויחד עם זאת יש להימנע מאפלוליות. תאורה רכה וחמימה המותאמת לחלל, למרחב ולצבע תתרום רבות לתחושת הנינוחות של המטופלים. גם לגופי התאורה השפעה רבה כאשר בחירת גופי התאורה חייבת להתכתב עם שאר האלמנטים העיצובים בחלל.

עיצוב קליניקה מוכוון טיפוליות

חשבו רגע, מה אתם רוצים שירגישו המטופלים כשהם מגיעים לקליניקה שלכם? אתם מעוניינים לעטוף אותם באווירה של ריפוי והחלמה, שתחוזק באמצעות עיצוב הכולל, למשל, שפע של צמחים ירוקים ובריאים, כיסאות נוחים ותומכים, ויצירות אומנות המבוססות על הטבע. באופן אידאלי, הקליניקה שלכם אמורה להעניק לנכנסים תחושה של ניקיון וחיות כזו שמטפחת תחושה מחודשת של חיוניות גופנית, ערנות ויצירתיות בקרב המטופלים והצוות. הרגלים כמו מנוחה, פעילות גופנית, תמיכה וקשר עם הטבע מהווים אסטרטגיות המסייעות לשמור על הבריאות לאורך זמן.  

כיום, עיצוב הפנים מוכוון הטיפול, משתמש בחקר ההתנהגות האנושית ובעקרונות התכנון כדי לקדם יחסי גומלין חיוביים בין המטפלים למטופלים, כך למשל:

1. החלל בקליניקה אמור להיות משהו שתומך בצוות הקליניקה שמנסה להשיג יעדים ספציפיים. עבור קליניקה טיפולית, המשמעות היא יצירת סביבה רגועה ומרעננת, כדי להציע טיפול מאוזן בין העבודה המנטלית לבין העבודה הרגשית.

2. קליניקה טיפולית מעוצבת יכולה להבליט רכות, סדר והתאמה אישית. אחד המחקרים הבולטים בנושא מלמד שככל שהוצגו בחלל הקליניקה אלמנטים נעימים יותר (כמו כיסאות נוחים, כריות רכות, נגיעות אטרקטיביות של יצירות אומנות וניקיון), כך גם תחושת המבקרים בקליניקה לגבי המקום והצוות, הייתה חיובית יותר.

3. עיצוב קליניקה טיפולית אמור לקחת בחשבון את האינסטינקט האנושי להגן על עצמנו ועל השטח שלנו – תכונה שעשויה להיות חשובה במיוחד כשקהל המטופלים הוא פגיע. בסופו של יום, כמו בעלי החיים, גם בני האדם עושים את מיטב עבודתם הנפשית, כאשר הם מרגישים קצת יותר מוגנים.

עיצוב קליניקות בקו חדשני ונועז

מרטה טלמור היא מעצבת פנים בעלת קו עיצובי נועז וחדשני אשר מתמחה בעיצוב ותכנון משרדים, חללי עבודה משותפים, מרחבים עסקיים וכן בעיצוב קליניקות רפואיות וקוסמטיות, אשר תוכננו בעין מקצועית וקפדנית וברוח חופשית תוך שימוש מושכל בצבע כשחקן הראשי בפרויקט בשילוב ניצול נכון של מרחב וחומר. באמצעות למידה ארוכת שנים והבנה פיזיולוגית ופסיכולוגית מעמיקה, מעצבת מרטה קליניקות, מרפאות וחדרי טיפולים המושכים את העין, יוצרים תחושת נוחות וביטחון למטופלים בפרט לצד תנאי עבודה נוחים למטפלים ולצוות המקצועי בכלל.

צפו בד"ר טלי נחום זקש, בעלת קליניקה פרטית לטיפול משפחתי, זוגי ופרטני מדברת על שירותיה של מרטה: 

Earthy-homey-details-feature-New-York-clinic
Earthy and homey details feature in New York clinic Parsley Health by Alda Ly

צפו בהדמיית עיצוב ייחודית של ארונית לחולה בעיצובי:

שתפו עם חברים
WhatsApp chat