צור קשר
interiour

"צבע משפיע" – אנג'לה רייט

color-affects

מאת: מרטה טלמור, מעצבת פנים / פורסם בתאריך: 1.3.19

אנג'לה רייט החלה בשנות ה-70 לחקור ברצינות כיצד צבע משנה באורח מסתורי את מצב הרוח וההתנהגות.
עד אז, השפעות הצבע נחשבו כסובייקטיביות לחלוטין ולכן גם כבלתי ניתנות לחיזוי.

גברת רייט למדה טיפול פסיכולוגי בפסיכואנליזה בבית החולים "קווין מארי" ברוהמפטון, אנגליה, לפני שלמדה על דינמיקות הצבע בכרמל, קליפורניה, ארה"ב וזיהתה קשרים בין תבניות צבע ותבניות בהתנהגות האדם. רייט ניסחה השערה רהוטה אשר הפכה בסופו של דבר לבסיס למערכת השפעות הצבע, מערכת מבוססת אקדמית ויעילה להפליא שחצתה גבולות תרבותיים ובפעם הראשונה אפשרה לפסיכולוגיית הצבע להיות מיושמת באופן אובייקטיבי, רציונלי ובדיוק מרשים.

במהלך שנות ה-90 ושנות האלפיים המוקדמות, המערכת הייתה נתונה לבדיקה מדעית קפדנית ברמות אקדמיות בינלאומיות ונמצאה כנכונה באופן עקבי. עם זאת, המערכת כבר נבדקה אמפירית בעולם העסקים מאז שנת 1985, באמצעות חברת הייעוץ Colour Affects בלונדון. רייט יישמה את המערכת בכל היבט עסקי – תקשורת תאגידית, קמעונאות ועיצוב מקום העבודה, כמו גם בעיצוב אתרים ועיצוב מוצר. חוץ מהאנשים הרבים שטענו שהדבר סייע להם באופן אישי, ישנן חברות בינלאומיות גדולות רבות, ארגונים ממשלתיים וחברות לייעוץ בתחום העיצוב אשר העידו על כוחה ויעילותה. גברת רייט הוזמנה בשנת 1998 להיות חברה בחברה המלכותית לאמנויות והוכרה כמומחית עולמית בהשפעות הלא מודעות של הצבע. ספרה שיצא לאור ב-1995, "המדריך לפסיכולוגיה של הצבע למתחילים" עדיין נמכר בהתמדה ברחבי העולם והיא עובדת על ספרה השני, המיועד באופן ספציפי לקהילה העסקית, בעל השם הזמני "צבע הכסף".

"מה שחשוב באנג'לה הוא שיש לה 'עין טובה לצבע' ושכמו כל מדענית, גם היא אוהבת לשאול עוד ועוד 'למה?'. כאשר היא רואה צבעים שמשתלבים היטב יחד, היא שואלת מדוע השילוב המסוים הזה מוצלח, היא שואלת מדוע גווני הכחול המרובים שונים זה מזה בהשפעתם והיא שואלת מדוע אותו הצבע עובד היטב בסביבה אחת, אך לא באחרת". (כריס מקמנוס, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת לונדון)

שתפו עם חברים
WhatsApp chat