צור קשר
interiour

מצב רוח רע במקום העבודה? נסו להחליף את גופי התאורה

Replacement-office-lighting-fixtures

מאת: מרטה טלמור, מעצבת פנים / פורסם בתאריך: 16.9.19

Marta-author

אם אתם מתקשים וסובלים מאיכות האור במשרד, דעו לכם שאתם לא לבד – ישנם מספר גורמים שמשפיעים על התפוקה במקום העבודה, אך ישנו גורם חשוב אחד שרוב המעסיקים בכל רחבי העולם מתעלמים ממנו: התאורה.

תאורה נחשבת לאחד הגורמים החשובים ביותר בארגונומיה אך לעתים קרובות מדי מתעלמים ממנה או מקריבים אותה על מזבח העיצוב והסגנון. עובדים מתוסכלים שמעבירים מנורות שולחן מנקודה לנקודה כדי למצוא את השילוב המושלם לדיוק חזותי ואווירה כללית מתאימה לעבודתם הוא תרחיש נפוץ ביותר במקרים של תאורה גרועה במשרד, כאשר אור עמום מדי או קשה מדי גורמים לכאבי ראש, לנמנום ולחוסר מיקוד כתוצאה ממאמץ. אחד הפתרונות השכיחים בעניין הוא אור טבעי כמובן, אבל לא רק.

להלן 5 נקודות מפתח שכדאי להכיר בנושא:

 1. אור יום טבעי הוא אחד הנכסים הטובים ביותר בכל הנוגע לעיצוב ותכנון משרדים שכן הוא יכול לסייע למשרד להיראות בהיר ומסביר פנים יותר. תאורה מלאכותית מגדילה את האור לרמות מספיקות כאשר המטרה היא לגרום לאנשים להרגיש מחוברים יותר לעולם החיצון תוך יכולת לעבוד בנוחות. רמות טובות של אור יום במשרד יכולות גם להגדיל את הפרודוקטיביות והמכירות בעד 40% ואת היצירתיות ב-15%. עובדים שיש להם חשיפה רבה יותר לאור טבעי ישנים יותר, מתאמנים יותר ובעלי איכות חיים טובה יותר מאלו שנחשפים לפחות אור. ראיות אנקדוטיות מצביעות על כך שבנייני מסחר ללא חלונות שווים שכר דירה 20% פחות מבניינים עם חלונות. אור טבעי במשרד פירושו כי נדרש פחות אור מלאכותי, בונוס כספי נוסף למיקסום רמות האור הטבעיות.
 2. נורות “אור יום” Natural daylight מחקות תאורה טבעית. בכדי להשיג איזון בין אור טבעי למלאכותי וכדי להימנע מצללים ובוהק על מסך המחשב, התקינו תאורה ממוקדת הקרובה יותר לשולחן העבודה ופחות מסתמכת על תאורת תקרה כללית.
 3. שימוש בנורות LED יספק איכות אור טובה יותר, הן חסכוניות ובעלות אורך חיים של עד 50,000 שעות מאור. נורות הפלורסנט רחוקות מלהיות הבחירה האידאלית עבור משרדים – הן מהבהבות, מזמזמות, איכות האור שלהן אינה עקבית ותחלופתן גבוהה יחסית. יתרון סביבתי נוסף של נורות LED הוא שהן אינן מכילות כספית וכימיקלים אחרים הנמצאים בפלורסנטים ואשר עלולים להזיק לסביבה. צינורות LED T8 הם אחד הגדלים הנפוצים ביותר עבור חללים מסחריים. מנגד, לקבלת מראה מודרני יותר, ניתן להתקין לוחות LED בתקרות תלויות במקום אביזרי תאורה מסורתיים המשפרים את הנוחות והפרודוקטיביות במשרד.
 4. נפלאות הטכנולוגיהקיימות מערכות בקרת תאורה המווסתות את רמת האור המלאכותי בתגובה לרמת האור הטבעי בחלל. משמעות הדבר היא שהאור המלאכותי מתעמעם אוטומטית בהתאם לרמת האור הטבעית הקיימת. מערכות בקרת תאורה נועדו גם לחסוך אנרגיה בחלל המשרדים על ידי תגובה לאופן השימוש באור בכל אזור במשרד, כמו גם להפיק את המירב מאור יום טבעי. אזורים שאינם בשימוש מתמיד כמו מסדרונות, שירותים וחדרי ישיבות, ייהנו במיוחד ממערכת בקרת תאורה מכיוון שהדבר יבטיח הארה רק כאשר האזורים האלה נמצאים בשימוש. חיישני בקרת התפוסה מבטיחים כי האזורים מוארים בעת השימוש וכבויים בזמן שאין בהם צורך. רעיון נוסף, התקנת מתגי דימר לבקרת מפלס האור בחדרי ישיבות בהם משתמשים במקרנים למניעת בוהק וריצוד המסך.
 5. תאורה מותאמת לכל אזור במשרד – תאורה יכולה לחזק את ערכי המותג שלכם ולהשלים את עיצוב המשרד כדי ליצור רושם ראשוני בולט.
להלן כמה דרכים מעשיות בהן תאורה יכולה לעזור ביצירת אזורים ייעודיים במשרד:
 • גוף תאורה גדול תלוי מעל שולחן, מגדיר את האזור כמקום לישיבות ומפגשים, גם אם מדובר בחלק מחלל עבודה פתוח.
 • זרקורים יכולים להוביל את ההליכה במסדרונות, לכוון אנשים לאזורים שונים במשרד או בבניין.
 • תאורה חלשה בפינות קטנות ובאזורי צמחייה יכולה לעזור להעביר את הרושם או הפרטיות.
 • אזורי התכנסות, אזור המטבח והאכילה, אידאליים להצגת גופי תאורה מוזרים בצורות וצבעים שונים וכן אהילים בגדלים ועיצובים שונים.
 • בכל האזורים תוכלו להוסיף מתגי דימר, מנורות עמידה ומנורות שולחן כדי לאפשר לאנשים שליטה על רמות האור בין אם הם רוצים לעבוד, לאכול, להיפגש או להירגע באזורים אלה.
  ולסיום עצה נוספת שלי – אל תתפשרו, השקעה קטנה בהתחלה תניב היטב את הפירות בהמשך!
שתפו עם חברים
WhatsApp chat