צור קשר
interiour

הצבע ככלי מרכזי חשוב בתחום עיצוב הפנים

צבע בעיצוב פנים

מאת: מרטה טלמור, מעצבת פנים / פורסם בתאריך: 20.11.19

צבע ממלא תפקיד חשוב ביותר בעולם בו אנו חיים ונושא עמו רגש מהותי – כאשר אנו רואים צבע יש לנו תגובה עוצמתית כלפיו. שום דבר, אפילו לא מילים, תמונות או מותג, פונים יותר לרגשות של אנשים מאשר צבע ליצירת חווית משתמש חיובית או שלילית. האם ידעתם שהקינוח האהוב עליכם יכול להיות טעים יותר (או גרוע יותר) כאשר הדבר תלוי בצבע הצלחת המוגשת בו. מדהים, נכון?

אם עובדה זו מבוססת על מחקר (והיא כן!) אזי בהחלט צבע יכול להשפיע גם על תחומים אחרים בחיים שלנו. קחו למשל את מצב הרוח והיעילות במקום העבודה, לא קשה לדמיין שגם אלה עשויים להפיק תועלת מחשיפה לצבע הנכון. אז מהו אם כן, "הצבע הנכון"? הדוגמה המפתיעה של אנג'לה רייט, חוקרת עולם הצבעים והשפעתם על ההתנהגות האנושית, מאתגרת את המחשבה כדוגמת "הזבוב הנמצא בחלל, אם הוא שחור או כחול סביר מאד שלא נירתע מנוכחותו אבל אם הוא שחור עם פסים צהובים, התגובה שלנו תהיה אחרת – רובנו נירתע".

אלה חדשות נהדרות מבחינת כל הנוגע לתחום של עיצוב משרדים. לא, אני לא מציעה לשחרר דבורים במשרד כדי לעודד את תפוקתם של העובדים, אבל כן לעשות בחירה מכוונת של צבעים מסוימים בחללים שונים כדי לקבל תגובה כלשהי. כדאי לזכור, זה לא רק שהצבע הוא זה שמשפיע, אלא העוצמה של כל צבע חשובה גם היא, לכן, ללא קשר לגוון שתבחרו בעיצוב המשרד שלכם, זכרו שעוצמה גבוהה תמריץ, בעוד שעוצמה נמוכה תרגיע.

כחול

כחול הוא צבע אינטלקטואלי שמייצג אמון, היגיון, תקשורת ויעילות. השתמשו בכחול כצבע העיקרי באזורי המשרד הדורשים מיקוד ומתח נפשי, נהדר לשלב אותו עם גוונים חמים כמו צהוב אבל במידתיות.

אדום

אדום הוא צבע פיזי המייצג אומץ, כוח והתרגשות. זהו צבע נהדר לשימוש באזורים במקום העבודה הדורשים מאמץ גופני, מכוני כושר למיניהם וכו'.

צהוב

מייצג יצירתיות, ידידותיות, אופטימיות וביטחון. שלבו צהוב כשאתם רוצים לעורר חיוביות, יצירתיות ואושר. נהדר למתחמי חללים משותפים בעיקר באזורים הציבוריים בקרבת המטבח וההתכנסות.

ירוק

ירוק מוכיח שהוא צבע נהדר במשרדים הדורשים מאנשים לעבוד שעות ארוכות, מכיוון שהוא הצבע הקל ביותר בעיניים (אינו נדרש לצבע נוסף). זהו צבע נהדר לשימוש בכל פעם שתחושת איזון והרמוניה היא בראש סדר העדיפויות, וזו הסיבה שהוא נפוץ במתחמי רפואה.

סגול

הצבע הסגול קשור לרוב לרוחניות או למותרות. צבע זה יכול לקדם התבוננות או מותרות עמוקות, אך יש להשתמש בו בזהירות, שכן יותר מדי (או בטון הלא נכון) יכול להשפיע הפוך.

כתום

כתום משלב את האלמנט הפיזי (אדום) והרגשי (צהוב) ויוצר תחושת נוחות. לרוב הוא קשור למזון וחום, ולכן הוא בחירה טבעית במטבחים.

אפור

שימו לב לצבע האפור (הכי פופולרי ושכיח עבור משרדים) ואני לא בהכרח רואה זאת בחיוב, למה? בדרך כלל אנו רואים שאפור משמש במשרדים המנסים להראות מלוטשים או מודרניים. אפור מייצג לעתים קרובות ניטרליות, עם זאת כאשר משתמשים בו באופן לא הולם, הדבר מרמז על חוסר ביטחון ויכול לעורר מצב רוח מדכא – לכן היזהרו בשילובו בחללים מסוימים.

לסיכום הדברים, דרשו אתם כלקוחות מהמעצב/ת שלכם לעצב עבורכם חלל בצבע בעל משמעות שיגרום לעובדים ולקהל הפוטנציאלי שלכם להרגיש את מה שתרצו שירגישו ולעשות מה שתרצו שהם יעשו!

שתפו עם חברים
WhatsApp chat